İstanbul Bear Rehberi - Eşcinsel Ayılar

Istanbul Gay Mekanlar Rehberi


Eşcinsel Ayı Bar ve Kulüpleri

İhtiyaç olmasına rağmen 2010 yılında kapanan Bearphorus ve 2011 yılında kapanan IstanBear isimli ayı kulüplerinden sonra İstanbul'da sadece eşcinsel ayılara hitap eden bir bar yada kulüp açılmamıştır. Bununla birlikte şu anda aşağıdaki gay kulüpler eşcinsel ayılar ve ayı-severler tarafından tercih edilmektedirler.


Stay Club (22:00-05:00)
Adres:
İmam Adnan Sok, No 8, Kat 3 Beyoğlu, İstanbul
Web: StayClub (Mekana ait resim, video, harita ve yorumları görmek için tıklayın)
2020 yılında açılan Stay Gay Club, Beyoğlu, İmam Adnan Sokakta, bağımsız film gösterileri ile tanınan Yeşilçam Sinemasının da bulunduğu binanın 3. katında konumlanmaktadır. Eylül 2021'de işletmecileri tarafından sitemize gönderilen bir mesajda ayı / bear tarzı müşteriler çoğunlukta olsa da yerli ve yabancı tüm gay müşterilere mekanın kapılarının açık olduğu bildirilmiştir.

Babel Park Cafe & Restaurant
Adres: Sht. Pilot Mahmut Nedim Sokağı, No:3, Aksaray, Fatih, İstanbul
Aynı isimli otelin giriş katında bulunan bu işletme gay ağırlıklı olmamakla birlikte 2018 yılının ortalarından beri özellikle kapalı bölümünde bear ve erkeksi eşcinsel arkadaşların akşam saatlerinde buluşma yeri. Dekoru ve ortamı daha çok restoran havasında olmakla birlikte sadece bira içmek için de uğrayabilirsiniz. Her türlü meze ve yiyecek de bulunmakta.

Tekyön (22:00-05:00)
Adres: Sıraselviler Caddesi, No: 63/1, Beyoğlu. İstanbul.
Web: IstanbulGay/Tekyon
2019 başlarında sahibi, işletmesi ve biraz da müşteri kesimi değişen mekan 2021 itibarı ile daha farklı bir tarza evrilmiş durumda. Eskisi kadar olmasa da bear eşcinsellerin zaman zaman tercih ettikleri yerlerden olmaya devan ediyor..

Cheeky Club (23:00-05:00)
Adres: Tarlabaşı Bulvarı, No: 32, Taksim, İstanbul.
Web: IstanbulGay/Cheeky
Cheeky kulüp çok belirgin olmamakla birlikte eşcinsel ayıların takıldığı mekanlar biridir. Kulüp 2014 ortalarında taşındığı yeni adresi Tarlabaşı caddesi üzerinde Taksim meydanına yakın, Carlton otelin yakınında yer almaktadır. Cheeky genelde sabah 03:00 den sonra dolmaya başlamakta ve sabah 06:00 ye kadar canlılığını korumaktadır. Kulübün giriş ücretinin oldukça yüksek olmasına rağmen oldukça dolu olduğu gözlenmektedir. Sabaha karşı gidilebilen tek gay kulüp olması ve Avrupa'dakiler kadar özgür olmamakla birlikte bir tür "dark-room"'a sahip olması bu popülaritenin sebepleri arasında olabilir.

Durak Bar - BU MEKAN TAMAMEN KAPANMIŞTIR
Adres: Muratpaşa Sokak , No 9, Yusufpasa, Aksaray, İstanbul
Web:  IstanbulGay/Durak


Bear Buluşma Noktaları

Gay mekan olmasa da cafe tarzı bazı mekanlara eşcinsellerin buluşma, sosyalleşme ve sohbet etme amacıyla yoğun olarak takıldıkları bilinmektedir. Bunlar arasından eşcinsel ayıların daha sık görülme olasılığı olanlar şunlardır:

Simit Sarayi Taksim
Adres: Tarlabası Bulvari No: 6, Taksim, İstanbul.
Özellikle girişin üst katında genelde erkeksi, olgun ve bear tarzına yakın eşcinsel arkadaşlara rastlamak çok mümkün. İşletmeci ve çalışanlarının pek gay dostu olduğu söylenemez. O yüzden fazla göze bakmamak şartı ile önerdiğimiz bir mekandır.

EspressoLab Taksim
Adres: Istiklal Caddesi, No: 15 Taksim, İstanbul.
İstiklal Caddesi üzerindeki mekanın özellikle teras katı bir çoğu bear görünümlü gay arkadaşların sıkça görülebileceği buluşma noktalarındandır. Bir gay mekan olmamasına karşın bu katın büyük çoğunluğu gay müşterilerden oluşmaktadır.
 


Gezinti Yerleri ve Bear Parklar

Eşcinsel ayıların takıldığı park ve benzeri bölgeler şunlardır.

Aksaray Muratpaşa Parkı  -  Harita
Aksaray Metro durağının Vatan caddesine göre karşısında bulunan park. Yusufpaşa tramvay durağına da çok yakın. Saraçhane Parkının banklarının sökülmesi ile eski havasını kaybetmesi üzerine özellikle 2016 yılından beri bu park bu bölgenin eşcinsel buluşma noktalarından biri haline geldi. Tam merkezde olması ve içinde ve etrafında bulunan çay bahçelerinden dolayı oldukça kalabalık olan parka aileler, hetero erkekler ve başta Suriyeli olmak üzere Arap ülkelerinden gelen göçmenler de takılmaktadır. O yüzden gözle görünür bir gay atmosferi yok parkın.  Yaz aylarında ve geç saatlerde daha hareketli olmakta. Hemen yakınında bulunan Durak Pub'dan dolayı olsa gerek genelde erkeksi, bear tarzı yada gizli eşcinsel erkekler takılmakta.  Canlı ortamı yanında oldukça bakımlı, rengarenk çiçeklendirilmiş olan park eşcinsel buluşma mekanı olmasına bakmaksızın da hoşça zaman geçirebileceğiniz bir yer.

Taksim Parkı (Taksim Gezi Parkı)
Tanıştığınız kişilere özellikle dikkat etmeniz gereken bir yer. Günün her saati birileri ile karşılaşabilirsiniz ancak özellikle akşam saatleri ve hafta sonları ayılar açısından daha faal.

Fatih Saraçhane Parkı
Saraçhane köprüsünün üstündeki parklardan özellikle Aksaray tarafında bulunan Medikal Park Hastanesinin önünde yer alan parkta zaman zaman erkeksi görünümlü eşcinsel ve ayılara rastlamak mümkündür. 2016 yılının ortalarında bu alandaki banklar tamamen kaldırıldığı için etraftaki diğer parklar eşcinsel buluşma alanı olarak kullanılmaya başlanmış, parkın eski havası kalmamıştır.

Topkapı Surları
Topkapı surları ile Panorama 1453 müzesinin arasında kalan bölge. Parkın ana caddeye yakın tarafındaki yuvarlak havuz civarında ve surların ana caddeye yakın taraflarında sık sık eşcinsellere rastlamak mümkün. Çoğunluk olmasalar da burada olgun, erkeksi ve ayı tarzı eşcinsellerle tanışabilirisiniz. Devamlı hırsız, evsiz ve şarapçıların bulunduğu bölgede çok dikkatli olmakta fayda var. İyice ıssızlaştığı için akşam karanlığından sonra kesinlikle fazla dolaşılmaması gereken bir bölgedir.

Kadıköy Mendirek
Eski iskeleden mendireğe doğru olan bölge ve civardaki sahildeki parklar, özellikle akşam saatlerinde. Normalde akşamları ve gece saatlerinde hareketli, ama pazar günleri gündüz de birilerine rastlayabilirsiniz. Cep uygulamalarından sonra diğer açık alanlar gibi buranın da eski canlılığı kalmamıştır.

Cebeci Parkı (Sultangazi)
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir (19/04/2009)
Cebeci ve Gazi mahallesi kıyısı. Bear (Ayı) Ağırlıklı. Herkes normal görünür ama biraz dikkat ederseniz anlarsınız.
"Burası açık geylerin takıldığı yerlerden biridir çok rahat hareket eden tipler e rastlayabilirsiniz daha çok orta yaşın üstündeki geyler takılır. Hafta içi 13:00-21:00, hafta sonu 10:00-21:00 saatleri arasında. Halk ekmek fabrikasının tarafındaki havuzlu şelalenin etrafında tur atarlar İstanbul'un her yerinden geyler buraya takılmaktadır." (07 Ocak 2012)

Bağcılar 100. Yıl Köprüsü Civarı
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir (29/06/2009)
"Yüzyıl köprüsünün Bağcılar tarafı yol kenarı iki köprü arası yeşillik alan. Esenler Bağcılar sınırında. Gay'lerin sıkça takıldığı genellikle erkeksi tiplerin görülebileceği, bazen kötü niyetli insanlarında takıldığı yer dikkat edilmesi gereken bir yer.

Maltepe Parkı
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir (30/09/2013)
Maltepe merkez cami karsındaki park. Aksam saat 3 den sonra arkadaş aramaya gelen genellikle olgun tipler oluyor . Caminin yan tarafı ve karsısındaki alanda arkadaş bulmanız mümkün. Çok aşırı bir kalabalık yok.

Eşcinsel Ayı Grupları ve İnternet Siteleri


Istanbears - Istanbul Ayıları
Senede bir yada bir kaç kez düzenledikleri ayı festivalleri ile yerli ve yurtdışından gelen yabancı ayıları bir araya getiren Türkiye'nin en eski ve en faal eşcinsel ayı / bear gruplarından. Etkinliklerini Facebook sayfalarından ve web sitelerinden takip edebilirisiniz.
Web: Istanbulbear.Org & Facebook.com

İçimdeki Ayı
"Türkiye'nin en geniş kapsamlı ayı eşcinsel sitesi" sloganı ile yayın yapan ve gerçektende oldukça geniş içerikli bir web sitesi. Sitede ayıları ve diğer eşcinselleri ilgilendirebilecek her türlü haber ve etkinliğe yer verilmekte.
Web: Facebook.com / icimdekiayi

Ayı Sözlük
Ekşi Sözlük ve benzeri bilindik internet sözlüklerinin eşcinsel ayılar için olan versiyonu. 'Bear' grupları dışında da oldukça da popüler.
Web: Ayisozluk.com 

Baybears Club Tekyön:
Tekyön Kulüp işletmecileri tarafından açılan ve yerli yabancı eşcinsel ayıları bir araya getirmeyi amaçlayan Facebook grubu.
Web: Facebook.com / Groups

Dikkat: Bu bölüme uygun olup eklemek istediğiniz bear içerikli web sitesi yada sosyal medya sayfalarını Facebook sayfamıza mesaj atarak bize bildirebilirsiniz.Gay Ayılara Özel Mobil Uygulamalar

Eşcinsel ayılara yönelik cep telefonu uygulamalarından en popülerleri şunlardır.

Growlr - Gay Bears Near You
İngilizce sloganından da anlaşılacağı üzere eşcinsel ayıları bir araya getiren, bunun dışında diğer mobil uygulamaların benzeri şekilde çalışan uluslararası bir uygulamadır. Tanıtımlarında dünya çapında 8 milyon civarı üyesi olduğunu belirtmekteler.
Web: Google Play - Cep Telefonuna İndir

Grizzly - Gay Dating For Bears
Eşcinsel ayılara özel mobil aplikasyonlardan biri olan Grizzly Türkiye'de pek yaygın olmamakla birlikte, İngilizce bilen ve yurt dışından gelen yabacı ayılarla tanışmak isteyen eşcinsel bireyler için önerilebilir. 
Web: Google Play- Cep Telefonuna İndir

Scruff
Scruff teorik olarak sadece eşcinsel ayılara yönelik bir cep uygulaması olmasa da kullanıcıların çoğu ayı yada erkeksi eşcinsellerden oluşmakta. Zaten profili ayarlarınızı yaparken ayılar dahil hangi tarz kişilere ilgi duyduğunuzu seçebiliyorsunuz ve uygulama sizi o gruba dahil üyeleri ile eşleştiriyor:
Web: Google Play - Cep Telefonuna İndir


İstanbul'da Eşcinsellerin Gittiği Hamam ve Saunalar.

Uzun yıllardır İstanbul'da eşcinsellerin rahatça gidebileceği üç-beş adet hamam, banyo yada sauna tarzı mekan bulunmakta idi. Bunların çoğu kapandı yada tarzını değiştirdi. Kalan bir kaç mekanı da sahiplerinin isteği üzerine web sitelerimizde yayınlamamaktayız. Ancak, özellikle gay dostu olmayan tarihi ve turistik hamamlarla ilgili genel bilgi veren aşağıdaki web sitesinden yararlanabilirsiniz. Erkek hamamları bölümündeki mekanları daha çok tavsiye ederiz.


Erkek Hamamları
Bu kategorideki yer alan sadece erkeklere hizmet eden mekanlar olup genelde bakımsız ve mimari açıdan pek bir özelliği olmayan yerlerdir.
Lütfen buraya tıklayın


Turistik Hamamlar
Genellikle yabancı turistlere hitap eden tarihi hamamlar. İstanbul'un en güzel hamamları olmakla birlikte, bu kategorideki hamamların fiyatları genelde yüksek olup giriş ücreti ve mesaj dahil yaklaşık 50 Dolar dan başlamakta.
Lütfen buraya tıklayın


Diğer Semt Hamamları
Bu kategoride yer alan mekanlar genellikle semt hamamları olup, nispeten daha mütevazı ama tarihi yerlerdir. Fiyatları da yerli müşteriler için uygun sayılabilir.
Lütfen buraya tıklayın.


 

İstanbul Gay / Bear Dostu Oteller

Gay Dostu Oteller
Ne yazık ki, İstanbul'da yerli müşterilere yönelik gay dostu olan herhangi bir otel bulunmamaktadır. Ancak dünyanın en büyük otel rezervasyon sistemlerinden biri olan Agoda ile yaptığımız anlaşma ile artık İstanbul'daki bütün otelleri bir arada görebilecek, fiyatına, kalitesine ve konuk puanlamasına göre sıralayabilecek ve ücretsiz iptal seçenekleri ile anında rezerve edebileceksiniz

 


 

İSTANBUL AYILARI HABER, FORUM, TARTIŞMA
Gay Bar ve Kulüpler Cafe & Restoranlar Gezinti / Çark Alanları Plajlar ve Yüzme Bölgeleri Hamam, Spa ve Sinemalar Alışveriş ve Güzellik Merkezleri

Önemli Linkler

İstanbul
LGBT HARİTA

Cep Telefonu Uyumlu İstanbul Gay Mekanlar Haritası

Tıklayın
Türkiye
DİĞER ŞEHİRLER

Diğer önemli şehirleri kapsayan Türkiye gay mekanlar rehberi

Tıklayın
Seyehat
İSTANBUL TURLARI

Hergün deparlı günübirlik İstanbul turları

Tıklayın
Konaklama
İSTANBUL OTELLERİ

Ey iyi fiyat garantisi ile online İstanbul Otelleri

Tıklayın
Hamamlar
İSTANBUL HAMAMLARI

Istanbul sauna, banyo ve hamamları rehberi

Tıklayın
Takip Et !
FACEBOOK

Güncel LGBT etkinlikler için sayfamızı beğenin

Tıklayın

KATKIDA BULUN

Sayfalarımız yer alan mekanlar ve bilgiler zaman içinde değişmiş olabilir, bizim yorumlarımız kişisel yada yetersiz olabilir. Web sitemizde yer alan mekan ve diğer yerler ile ilgili yorumlarınızı ve gerekiyorsa düzeltmelerinizi bize yollayarak sitemizi daha iyi hale getirmemize yardımcı olabilirsiniz. ayrıca tartışma sayfamıza katılabilir, Facebook sayfamızı takip edip yorum yollayabilir, bizi kaçırdığımız LGBT dostu etkinliklerden haberdan edebilirsiniz.