İstanbul Gay Bar ve Kulüp Rehberi



Bu sayfada İstanbul 'da bulunan bütün gay bar ve eşcinsel kulüplerinin kısa tanıtımları, adres ve haritalarına yer verilmektedir. Mekanlarla ilgili daha detaylı bilgi edinmek, güncel etkinliklerden haberdar olmak ve ziyaretçilerin mekanlar hakkındaki yorumlarını okumak için sayfadaki web linklerine tıklayın. Diğer gay ve gay dostu mekanların bulunduğu sayfalara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:


İstanbul Gay Cafe ve Barlar


Rocinante Bar (20:00- 02:00)
Adres: Öğüt Sokak, No:6, Kat 2,  Beyoğlu, İstanbul.
Web:  IstanbulGay/Rocinante
2000'li yılların ortasında gayrı resmi olarak lezbiyenlerin buluşma yeri olan Rocinante Bar sonraki yıllarda bir süre gay bar olarak işletilmiştir. Bu arada bir sene gibi kapalı kalan Rocinante 2017 yılının ortalarına doğru yeniden gay ağırlıklı bir mekan olarak işletilmeye başlanmış ve kısa sürede eskisinden daha popüler hale gelmiştir. Mekan canlı müzik dahil değişik etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.


 

Chaplin Cafe & Bar (18:00- 02:00)
Adres: İstiklal Cad. İpek Sokak 16, Kat 3, Daire 5 - Beyoğlu, İstanbul
Web: IstanbulGay/Chaplin
Haspa Cafe & Bar'ın 2018'de taşınmadan önce bulunduğu binanın en üst katında yer alan bu işletme 2011 yılının ilk yarısından beri yoluna devam etmektedir. Genellikle genç yaştaki eşcinsel arkadaşlarımızın rağbet ettiği rahat bir ortamı olan ve uygun fiyatlı bir mekandır. Daha geniş bilgi, harita ve yorumlar için buraya tıklatın

Chianti Bar (20:00-02:00)
Adres: İstiklal Caddesi, Balo Sokak No:31, Kat 2-Beyoğlu, İstanbul.
Web: IstanbulGay/Chianti
İstiklal Caddesinden Galatasaray'a yakın Balo sokağa girince, aynı sokağı kesen Nevizade sokağı geçin hemen solda. Karşısında otopark, giriş katında ise bir kahvehane var. Akşam saatlerinde saat 9-10'a kadar kafe sakinliğinde, rahatlıkla muhabbet edilebilmek bir yer. Saat 10'dan 02:00 ye kadar ise daha canlı bir atmosfer arayanlar ve eğlenmek isteyenler için de haftanın 1-2 günü canlı müzik yapılmakta.  Hafta sonları yoğunluğa bağlı olarak sabah 04:00 e kadar açık kaldıkları da olmaktadır.

Mor Kedi Cafe (18:00- 00:00)
Adres: İstiklal Cad. İmam Adnan Sok, No: 7 / Kat 3, Beyoğlu, İstanbul.
Web: IstanbulGay/Morkedi
Beyoğlu'nun mevcut gay mekanlarından en kıdemlilerinden olan Mor Kedi 2013 yılında el değiştirdi ancak tarzını ve kitlesini pek değiştirmedi. Genelde genç eşcinsellerin takıldığı günün erken saatlerinde de gidilen ve fiyatlarının da makul olduğu bilinen mekan, İstiklal Caddesinden İmam Adnan sokağa girdiğinizde soldaki 7 numaralı binanın 3. katında yer almaktadır.

Durak Bar  (20:00-02:00)
Adres: Muratpaşa Sokak, No 9, Yusufpasa, Aksaray, Istanbul
Web:  IstanbulGay/Durak
Bir süre Paşam bar olarak işletildiğinden hala Paşam diye de bilinmekte olan Taksim'in eşcinsel kulüplerinden tamamen farklı (Aksarayda'ki 2008'de kapanan Değirmen'e benzer) bir ortamı olan mekan. Eğlence gece yarısından önce başlamakta, hemen hemen her gece alaturka tarzı canlı müzik yapılmakta ve birahane/meyhane tarzında masalarda servis yapılmaktadır. Mekan daha çok olgun, erkeksi takılan, ayı ve ayı-sever eşcinsellere hitap etmektedir. Aksaray tarafından gidildiğinde Yusufpaşa tramvay durağının sağına doğru arka tarafında yer alan ara sokağa girerseniz soldadır. Girişi Bern Otelin tam karşısındadır.
;



İstanbul Gay Kulüpler

Not: Bu bölümde sadece gece yarısında sonra gidilen gece kulübü / disko tarzı gay mekanlar listelenmiştir.
Istanbul Gay Bar Club Eşcinsel Kulüpler


Tekyön Club  (22:00-05:00)
Adres: Sıraselviler Caddesi, No 63/1  Beyoğlu. İstanbul.
Web: IstanbulGay/Tekyon
Son olarak Mayıs 2009 da üçüncü kez yer değiştiren ve daha öncekilerden de daha büyük bir mekana taşınan Tekyön, nerede ise bütün müşterileri mekana taşıdı ve hala da popülerliğini korumakta. Son mekanları Sıraselviler caddesine Taksim'den girilmesi durumunda Alman Hastanesine varmadan önce sol tarafta yer almaktadır. Tekyön, özellikle hafta sonları İstanbul'da başka hiç bir kulüpte görülmeyecek kadar çok sayıda eşcinseli bir araya topluyor. İlk yıllarında bear (ayılar) ve bear severler arasında daha çok popüler olan Tekyön'ün artık her kesimden müşteri profili var. Kulübün LGBT hakları açısından tartışmalara yol açan çok kısıtlı bir kadın / trans kotası uygulaması var. Türkçe pop müzik ağırlıklı müzik yapan mekanın kibirli müşterilerin azınlıkta olduğu, oldukça samimi bir ortamı var. Özellikle cana yakın ve eğlenceli feminen garsonları ile meşhur mekanda her salı gecesi sergilenen ve garsonlarının da kadın kılığında sahne aldığı drag-queen (tıpatıp) show'ları geleneksel hale gelmiştir. Eşcinseller tarafından işletilen bir sürü gay bar ve kulüp varken sahipleri eşcinsel bile olmayan Tekyön'ü bu kadar popüler yapan sebepler arasında başta vestiyer ve giriş ücreti konusunda daha ılımlı olmaları ve kapıda duran güvenlik görevlileri dahil çalışanlarının diğer gay mekanların personeline göre daha içten ve samimi olmaları sayılabilir.

Super Fabric Club  (23:00 - 05:00)
Adres: Cumhuriyet Caddesi, No:42 Elmadağ / Şişli, İstanbul
Web: IstanbulGay/SuperFabric
Ekim 2014 sonlarında açılan Super Fabric isim olarak yeni olmasına rağmen İstanbul'un eşcinsel gece hayatını bilenler açısından Beyoğlu'ndaki X Large'ın devamı sayılabilir. 2013 yılında Beyoğlu'ndan Maslak'a taşınan X Large'ın eski işletmecileri tarafından açılan kulüp, burada da oldukça gösterişli ve profesyonel şovları ile adından çok söz ettireceğe benziyor. Yeni taşındığı yerinde çok hızlı bir başlangıç yapan SuperFabric Pazartesi ve Salı geceleri hariç her gün açık. Hafta sonları ortalamanın biraz üzerinde olan bir giriş ücreti alıyorlar, ancak bu işten biraz anlayanların da kabul edeceği gibi sergiledikleri nitelikli şovların sürekliliğinin sağlanması başka türlü pek kolay olmamaktadır. Mekan Taksim'den Harbiye yönüne gidişte sağ tarafta, Elmadağ'daki Konak Otelin ana caddeye göre karşı tarafında yer almaktadır. Kulübün girişi ana caddeye değil, gezi parkının en son kısmına doğru bir girinti oluşturan küçük bir çıkmaz sokağa bakmaktadır. (Sultana's kulübünün karşısındadır)

Love Club
(23:00 - 05:00 -Cuma ve Cumartesi)
Adres: Cumhuriyet Caddesi No: 349 Harbiye İstanbul.
Web: IstanbulGay/Love
Daha üst düzey kesime hitap etme iddiasında olan kulüplerden biri olan Love, İstanbul'un en eski gay kulüplerinden biridir. Kemikleşmiş eşcinsel müdavimleri dışında meraklı diye tanımlanabilecek, eşcinsellerin bulunduğu "marjinal" ortamları seven heteroseksüel çiftlere de sık olarak rastlanmakta mekanda. Zaman zaman değişmekle birlikte genelde Çarşamba, Cuma ve Cumartesi geceleri açık. Müdavimler dışında giriş ücreti konusunda pek taviz vermiyorlar. Bu tarz kulüplerin hemen hemen hepsinde gelenek olduğu üzere fiyatlar da ortalamanın biraz üzerinde, ancak mekanın havalandırma sistemi, show ve müzik kalitesi ile aradaki farkın karşılığını verdiği söylenebilir.

Club 17  (23:00-05:00)
Adres: Zambak Sokak, No: 9, Taksim, İstanbul.
Web: IstanbulGay/Club17
Club 17 özellikle rent boy ve yüksek sesli tekno & club tarzı müzik sevenlere tavsiye olunabilir. Mekanda değişik yaş ve tarzda gay müşteriler kadar trans ve travestiler de takılmaktadır. Genel olarak bu tür rent-boy'ların sık takıldığı mekanlarda tanıştığınız kişilere güvenliğiniz açısından özen göstermenizi tavsiye ederiz. Clup 17 genellikle hafta içi dahil kalabalık olan bir mekandır ama bu kalabalık gay müşteriden çok sürekli takılan bedavacı gençlerden kaynaklanmaktadır. Kalite takıntısı olmayan ve erkeksi biseksüel / aktif gençlerden hoşlanan gay müşteriler için ortamının gay-ağırlıklı diğer kulüplerden daha eğlenceli olduğu bile söylenebilir.

Haspa Bar (22:00-04:00)
Adres: Tarlabasi Bulvari, 28/A, Taksim, Istanbul
Web: IstanbulGay/Haspa
Kulüp öncesi barlardan biri olan Haspa'da haftanın bazı günlerinde canlı müzik, karaoke ve değişik show'lar yapılmaktadır. Eylül 2018 civarı Tarlabaşı Caddesinin başında, Taksim meydanına oldukça yakın olan yeni adresine taşınmıştır. Daha geniş bilgi, harita ve yorumlar için mekana özel web sayfasına tıklayın

Cheeky Club  (23:00-05:00)
Adres: Tarlabaşı Bulvarı, No: 32 Taksim, İstanbul.
Web: IstanbulGay/Cheeky
Trans ağırlıklı No Name Kulüp'ün bir kaç metre aşağısında, Carlton otelin hemen yan tarafında yer almaktadır. Yani, Taksim Meydanı'ndaki sarı dolmuş duraklarının Tarlabaşı Caddesine göre karşı tarafındadır. Kulüp genelde sabah 03:00'den sonra dolmaya başlamakta ve sabah 07:00 ye kadar canlılığını korumaktadır. Giriş ücretinin oldukça yüksek olmasına rağmen (2015 yılı ortası itibarı ile 50 TL) kulübün özellikle Cumartesi geceleri oldukça dolu olduğu gözlenmektedir. Sabaha karşı gidilebilen tek gay kulüp olması ve Avrupa'dakiler kadar özgür olmamakla birlikte bir tür "dark-room"'a sahip olması bu popülaritenin sebepleri arasında olabilir.

X Large Club  (23:00-05:00)
Adres: Atatürk Oto Sanayi Sit. 52.Sok. No:12/1, Maslak, Sarıyer / İstanbul
Web: IstanbulGay/XLarge
2000'li yılların sonuna doğru Beyoğlu Kalavi Sokakta eski El Hamra Sinemasının olduğu yerde açılan ve o zaman için oldukça kaliteli sayılabilecek şovları ile adından söz ettiren X Large Club, yeni yerine taşınana kadar ağırlıklı gaylere hitap eden bir mekandı.  2013 civarlarında Maslak Oto Sanayi Sitesinde bulunan şimdiki yerine taşındıktan sonra gay mekan özelliğinden biraz uzaklaşarak daha mix bir kulüp oldu.  Ayrıntılar için kulübe özel sayfaya tıklayın



Gay Dostu Bar ve Kulüpler

Bu bölümde yer alan mekanlar gay ağırlıklı mekanlar değildir ve belirgin bir gay atmosferi yoktur. Yanlış anlamalara karşın, mekanlardan bir kısmının sahiplerinin onayı olmadan sadece duyumlar üzerine sayfalarımızda listelenmiş olduğunu hatırlatmakta da fayda görmekteyiz.

Asmalıpera Pub
(12:00 - 05:00)
Adres: Asmalı Mescit Cad. Sofyalı Sok No:1,  Beyoğlu , İstanbul
Web: Facebook.com / AsmalıPera
İşletmecileri tarafından da LGBT dostu olduğu onaylanan bu mekan bir site ziyaretçisi tarafından şu şekilde bildirilmiştir: "Her yaştan gaylerin rahatça takılıp sohbet edebildiği ve yeni insanlarla tanışabileceği bir yer. Mekan işletmecileri de oldukça güler yüzlü ve hoşgörülü. İlk buluşmalar için ideal."  (11 Temmuz 2016)

 

Kapanan / Tarz Değiştiren / Eski Eşcinsel Bar ve Kulüpler


İstanbul'da daha önce gay bar olarak işletilmiş ancak daha sonra değişik sebeplerle kapanmış yada tarz değiştirmiş gay bar ve kulüplerin bazıları şunlardır.

Pinokyo Bar - Ağustos 2018'de kapanmıştır.
Kappak Club - 2014 den 20017 ortalarına kadar gay kulüp.
Club Prive- İstanbul'un en eski gay kulüplerinden. 2010'lu yılların ortalarında No-Name adı ile trans kulüp olarak işletilmeye başlanmış, 2018 de tamamen kapanmıştır.
Neo Club - Ocak 2015 itibarı ile kapanmıştır.
Sugar Club Cafe - 24 Ocak 2015 te kanamıştır.
Elysion - 2015 yılı içinde gay kulüp olarak işletilip kısa sürede kapanmıştır. .
Ekoo Club -2014 sonlarında kapanmıştır.
Frappe Bar (Taksim) - 2014 başlarında önce Bodruma taşınmış ancak bir kaç yıl sonra kapanmıştır.
OtherSide- 2010'lu yılların başında önce Penthouse adını alarak başka bir yere taşınmış sonra tamamen kapanmıştır.


İstanbul'da bulunan ve 2010 dan önce kapandığı bilinen kimi uzun soluklu kimi çok kısa hizmet veren eşcinsel bar ve kulüpler şunlarıdır

Yesil Bizans, Queen, DejaVu, Barbahçe, Kutu Bar, Club 14 (Ceylan's), Machine, Kulüp 12, Shake-in Bar, Degirmen Pub, Ajda Club, Secret Club, Exit Club, Purple Club, Gabile Club, Hot Point (TT'S) Cafe, B Club, Bubble, Pincur's Cafe, Tantana Bar, Altenatif Club, Oz Club, Club 99, Hans Bar, Telve, Club Barisik. Rouge Bar, Inside Cafe


 


İstanbul'da Bulunan Diğer Gay / Gay Dostu Mekanlar

Cafe & Restoranlar Gezinti / Çark Alanları Plajlar ve Yüzme Bölgeleri Hamam, Spa ve Sinemalar Alışveriş ve Güzellik Merkezleri


 

Önemli Linkler

İstanbul
LGBT HARİTA

Cep Telefonu Uyumlu İstanbul Gay Mekanlar Haritası

Tıklayın
İstanbul
ETKİNLİKLER

Gay mekanlardaki partiler, onur yürüyüşü ve diğer LGBT Etkinlikler

Tıklayın
Türkiye
LGBT HABER

Türkiye çapında LGBT içerikli önemli siyasal ve magazin haberleri

Tıklayın
Türkiye
DİĞER ŞEHİRLER

Diğer önemli şehirleri kapsayan Türkiye gay mekanlar rehberi

Tıklayın

KATKIDA BULUN

Sayfalarımız yer alan mekanlar ve bilgiler zaman içinde değişmiş olabilir, bizim yorumlarımız kişisel yada yetersiz olabilir. Web sitemizde yer alan mekan ve diğer yerler ile ilgili yorumlarınızı ve gerekiyorsa düzeltmelerinizi bize yollayarak sitemizi daha iyi hale getirmemize yardımcı olabilirsiniz. ayrıca tartışma sayfamıza katılabilir, Facebook sayfamızı takip edip yorum yollayabilir, bizi kaçırdığımız LGBT dostu etkinliklerden haberdan edebilirsiniz.