İstanbul LGBT Mekanlar Rehberi

Istanbul Gay Mekanlar Rehberi


 

İstanbul hiç tartışmasız Türkiye'nin eşcinsel yaşamının başkenti ve doğal olarak en eski gay mekanların da bulunduğu şehirdir. Bunun en büyük sebebi ülkemizin özellikle eşcinsellik konusunda muhafazakar olan yapısı içinde İstanbul'un eşcinsellerin kolayca kaybolabilecekleri ve daha az göze batacakları kozmopolit bir atmosfer sağlıyor olmasıdır büyük bir olasılıkla. Aslında İstanbul il sınırları içinde bile eşcinsel yaşamın görünürlülüğü başta Beyoğlu ve kısmen de Aksaray olmak üzere daha liberal olan, gece hayatının yoğun olduğu merkezi ilçelerle kısıtlanmış durumdadır. İstanbul'daki gayrı-resmi gay mekanların tarihi 1980'li yılların da öncesine kadar gitmekle birlikte modern anlamda gay mekan denilebilecek ve açık bir şekilde gay'lere hitap eden yerlerin yaygınlaşması 1990'ların ilk yıllarına dayanmaktadır. Bu süre boyunca onlarca gay mekan açılıp kapanmış olmakla birlikte İstanbul'da  günümüzde 15 civarı gay bar ve kulüp hizmet vermektedir. Gay kulüplerin dışında resmi olmamakla birlikte eşcinsellerin gittiği bir kaç hamam ve sauna ve benzeri mekanları da katarsak İstanbul'da bulunan gay mekanların sayısı 20-25 dolaylarındadır diyebiliriz. Aslında ülkemizdeki diğer şehirlere göre çok gibi gelen bu sayı İstanbul'dan biraz daha az nüfusu olmasına rağmen irili ufaklı ve her biri birinden farklı konsepte sahip yüzlerce gay mekana ev sahipliği yapan Londra gibi şehirlerle kıyaslandığında çok küçük bile sayılabilir. İstanbul'daki gay mekanları tanıtmayı amaçladığımız bu bölümde mekanları tarzlarına göre sınıflandırarak size tanıtmayı daha uygun bulduk. Bu kategoriler şunlardır:

Gay Bar ve Kulüpler Cafe & Restoranlar Gezinti / Çark Alanları Plajlar ve Yüzme Bölgeleri Hamam, Spa ve Sinemalar Alışveriş ve Güzellik Merkezleri
Önemli Linkler

İstanbul
LGBT HARİTA

Cep Telefonu Uyumlu İstanbul Gay Mekanlar Haritası

Tıklayın
Türkiye
DİĞER ŞEHİRLER

Diğer önemli şehirleri kapsayan Türkiye gay mekanlar rehberi

Tıklayın
Seyehat
İSTANBUL TURLARI

Hergün deparlı günübirlik İstanbul turları

Tıklayın
Konaklama
İSTANBUL OTELLERİ

Ey iyi fiyat garantisi ile online İstanbul Otelleri

Tıklayın
Hamamlar
İSTANBUL HAMAMLARI

Istanbul sauna, banyo ve hamamları rehberi

Tıklayın
Takip Et !
FACEBOOK

Güncel LGBT etkinlikler için sayfamızı beğenin

Tıklayın

KATKIDA BULUN

Sayfalarımız yer alan mekanlar ve bilgiler zaman içinde değişmiş olabilir, bizim yorumlarımız kişisel yada yetersiz olabilir. Web sitemizde yer alan mekan ve diğer yerler ile ilgili yorumlarınızı ve gerekiyorsa düzeltmelerinizi bize yollayarak sitemizi daha iyi hale getirmemize yardımcı olabilirsiniz. ayrıca tartışma sayfamıza katılabilir, Facebook sayfamızı takip edip yorum yollayabilir, bizi kaçırdığımız LGBT dostu etkinliklerden haberdan edebilirsiniz.