İstanbul Eşcinsel Gezinti Bölgeleri

Istanbul Gay Mekanlar Rehberi


 


Park ve Gezinti Yerleri (İstanbul Avrupa yakası)


Eşcinsel argosunda "çark yeri" de denilen bu tür yerler LGBT bireylerin en dikkatli olması gereken yerlerdir. Bu tür yerlerin istisnasız hemen hemen hepsine eşcinsellerin takıldığını keşfeden, soyguncular ve diğer kötü niyetli kişiler de takılır. Eşcinsel bireylerin cinsel zaafını kullanan ve eşcinsellere karşı oluşmuş toplumsal baskıyı da arkalarına alan bu kişiler özellikle eşcinselleri soymak için fırsat kollarlar. Hatta zaman zaman bu yerlerden bazılarına gözlerine kestirdikleri eşcinsel bireylere gruplar halinde saldırılar düzenleyen homofobik ergen çetelerinin dadandığı da olmaktadır. O yüzden buralara giden arkadaşlarımızın mümkün olduğunca seçici olmalarını ve üzerlerinde fazla para, pahalı cep telefonu ve diğer değerli eşyalarını bulundurmamalarını tavsiye etmekteyiz.

Dikkat: Burada adı geçen yerlerde herhangi bir ilişki yaşanmaz. Buralar toplum tarafında dışlanan LGBT bireylerin kendileri gibi olan diğer insanlarla bir araya gelip kaynaştıkları yerlerdir. Bu ve benzeri anlama gelebilecek yorumları dikkate almayınız.

Taksim Gezi Parkı  - Harita
Eski havasını kaybetmesine rağmen Taksim parkı hala İstanbul'un popüler açık hava gay mekanı sayılabilir. Günün her hangi bir saatinde birileri ile tanışabilirsiniz ama özellikle akşam saatleri ve hafta sonları daha faal. Tanıştığınız kişilere özellikle dikkat etmeniz gereken bir yer. Tanıştıkları eşcinselleri soymak için takılan bir gurup dışında madde bağımlılarının da sık sık dolaştığı bir yer olduğu için üzerinizde fazla değerli eşya ve para ile gitmemenizde fayda var. Bunları bilerek takıldığınız taktirde parkın merkezi yerleri güvenli bile sayılabilir.

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi
Taksim'i gay mekanlara bağlayan bu meydan caddede her an bir eşcinsele, travestiye yada ilgili kişilere rastlayabilirsiniz.

Fatih Saraçhane Parkı  -  Harita
Saraçhane köprüsünün üstündeki parklardan özellikle Aksaray tarafında bulunan Medikal Park Hastanesinin önünde yer alan, resmi adın pek bilinmemekle birlikte "Arkeoloji parkı" olan Ayios Polyeuktos Kilisesi'nin yıkıntılarını için alan park. Eşcinseller arasında daha çok Fatih parkı olarak bilinen bu park özellikle dikkatli olunması gereken arkadaş arama yerlerinden biridir. Gece geç saatlere kalınması pek tavsiye edilmez. Pazar gündüz ve akşam erken saatlerinde daha düzgün kişilerle tanışmak mümkün. 2016 yılının ortalarında bu alandaki banklar tamamen kaldırıldığı için etraftaki diğer parklar eşcinsel buluşma alanı olarak kullanılmaya başlanmış, parkın eski havası kalmamıştır. 

Ortaköy Sahili - Harita
Özellikle yaz akşamları burası İstanbul'da küçük bir Bodrum havasında. Pazar günleri daha faal. Belirgin bir gay ortamı olmamakla birlikte gay-dostu bir havası olduğu söylenebilir.

Sultanahmet Parkı  
Daha çok tramvay durağının arkasındaki küçük parkta akşamları erken saatlerde, az da olsa bir hareketlilik görülebilir. Bir de Işık gösterisi yapılan oturakların arka tarafında, Arasta Pazarı'nın üst kısmındaki bölge de de zaman zaman birilerine rastlamak olasıdır.

Topkapı Surları - Harita
Topkapı surları ile Panorama 1453 müzesinin arasında kalan bölge. Parkın ana caddeye yakın tarafındaki yuvarlak havuz civarında ve surların ana caddeye yakın taraflarında sık sık erkek eşcinsellere rastlamak mümkün. Çoğunluk olmasalar da burada olgun, erkeksi ve ayı tarzı eşcinsellerle tanışabilirisiniz. Devamlı hırsız, evsiz ve şarapçıların bulunduğu bölgede çok dikkatli olmakta fayda var. İyice ıssızlaştığı için akşam karanlığından sonra kesinlikle fazla dolaşılmaması gereken bir bölgedir. Zaman zaman civar semtlerde oturan gençlerin grup halinde burada gezel kişilere saldırdıkları veya gasp ettikleri de duyulmaktadır.



Avrupa Yakası Ziyaretçiler tarafında bildirilen diğer yerler -A'dan Z'ye )


Bahçeşehir Belediye Parkı Harita

Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir (02/07/2014)
Bahçeşehir Belediyesi'nin önündeki park. 3. Caddedeki Mc. Donald's ın sokağına girerseniz tam karşınıza çıkar. Bahçeşehir Migros'un bitişiğindedir. Park içinde banklarda oturan insanlara dikkat ederseniz anlarsınız. Çok güvenli bir ortam özellikle akşam 22.00 ile 02.00 arası ağırlıklı gençler var nadiren de olsa orta yaşlı kişiler takılır. Kesinlikle Tavsiye ederim çok güvenli ve maganda tipler hiç yok denecek kadar az.

Bağcılar 100. Yıl Köprüsü Civarı - Harita
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir (29/06/2009)
"Yüzyıl köprüsünün Bağcılar tarafı yol kenarı iki köprü arası yeşillik alan. Esenler Bağcılar sınırında. Gay'lerin sıkça takıldığı genellikle erkeksi tiplerin görülebileceği, bazen kötü niyetli insanların da takıldığı yer dikkat edilmesi gereken bir yer.

Beylikdüzü Park 
Düzeltme ve Yasal Uyarı: Beylikdüzü dahilinde ilçe belediye binası civarında yer alan bir parkla ilgili bilginin yanlış olduğuna dair sık sık gelen mesajlar nedeni ile burası sayfamızdan kaldırılmıştır. Ayrıca web sitemiz üzerinden 26 Mayıs 2017 tarihinde yollanan son bir mesajda buranın sitemizde yer alması bahanesi ile Beylikdüzü halkı adına suç duyurusunda bulunulacağına dair saçma sapan ve hukuk dışı bir tehdide de buradan bir cevap vermek zorunda hissettik.. Öncelikle bu parkı siteden kaldırmamızın nedeni kesinlikle bu tehdit değildir. Kaldırmamızın asıl nedenleri sayfa takipçilerimize yanlış bilgi vermekten kaçınmamız ve belli ki birilerinin hedefi haline gelmiş olan bu parkı sitemizde görüp gidecek kişilerin başlarına kötü bir şey gelmesini istemememizdir. Aksi taktirde cinsel kimliğinden dolayı insanlara ayrımcılık yapmak, halka açık bir yere kimin gidip kimin gidemeyeceğine karar vermek, bunu sözel tehdit yada güç kullanarak engellemek yasal düzenlemelere dayanan güvenlik güçleri dışında kimsenin hakkı olmadığı gibi, yürürlükteki Türkiye Cumhuriyeti yasalarına ve anayasasına göre suç olan şey asıl budur.. Biz de bu yasalara güvenerek gerektiğinde karşı dava hakkımızı saklı tuttuğumuzu buradan duyurmak isteriz.. Bırakın halka açık bir yeri, özel bir işletmeye bile bir LGBT bireyi almayan bir işletme sahibinin cezaya çarptırıldığını da yeri gelmişken hatırlatmak isteriz. İlgili haber için buraya tıklayınız

Web sitelerimizde yasalarımıza aykırı herhangi bir içeriğe kesinlikle yer verilmemektir. Daha önce sitemiz hakkında yapılan haksız şikayetlere itirazımız Türkiye İletişim Başkanlığı tarafından da iki kere onaylandığı üzere sitemizin içeriğinin yasallığı İnternet denetiminden sorumlu resmi üst kurum tarafında da tescil edilmiş bulunmaktadır.

LGBT bireyleri ilgilendiren yasal düzenlemelerle ilgili daha ayrıntılı bilgi için lütfen bu sayfayı ziyaret ediniz


Cebeci Parkı, Sultangazi - Harita
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir (19/04/2009)
Cebeci ve Gazi mahallesi kıyısı. Bear (Ayı) Ağırlıklı. Herkes normal görünür ama biraz dikkat ederseniz anlarsınız.

İlave yorumlar:
"Esentepe ve Cebeci arasında Sultangazi. Tanışmak ve konuşmak için çok uygun ve güzel bir yer (25/02/2011)
"Cebecide yeni yapılan lunaparkın çevresindeki boş arazide öğleden sonra bear ağırlıklı gaylar belirmektedir. Zaten anlarsınız" (23 Mart 2011)
"Burası açık geylerin takıldığı yerlerden biridir çok rahat hareket eden tipler e rastlayabilirsiniz daha çok orta yaşın üstündeki geyler takılır. Hafta içi 13:00-21:00, hafta sonu 10:00-21:00 saatleri arasında. Halk ekmek fabrikasının tarafındaki havuzlu şelalenin etrafında tur atarlar İstanbul'un her yerinden geyler buraya takılmaktadır." (07 Ocak 2012)

Sultangazi Merkez Parkı
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir (07 Ocak 2012)
"Sultangazi camii durağındaki park. Bu parka ayı karakterli, genellikle gizli geyler takılır. Gaziosmanpaşa ve Bayrampaşa civarından gelen geyler burada toplanır. Ayrıca dışarıdan gelen olgun ve yaşlı geyler de takılır. Çok sakin bir yerdir. Dikkatle bakılırsa ilgilenen kişiler anlaşılabilir. "

Sefaköy Atatürk Parkı - Harita
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir (29/07/2012)
"Küçükçekmece Sefaköy Atatürk parkı. Sefaköy metrobüs durağının yanı. Belediyenin yan tarafındaki park her akşam 8 den gece 3 e kadar doludur. Fazla belirgin takılmamakta fayda var. Küçükçekmece Sefaköy belediye binasının hemen yakınındaki çok da büyük olmayan bir parktır." 
 





Anadolu Yakası Eşcinsel Gezinti Bölgeleri (A'dan Z'ye )

Dikkat: Burada adı geçen yerlerde herhangi bir ilişki yaşanması söz konusu değildir. Buralar toplum tarafında dışlanan LGBT bireylerin kendileri gibi olan diğer insanlarla bir araya gelip kaynaştıkları yerlerdir. Bu anlama gelebilecek yorumları dikkate almayınız. 


Ataşehir Parkı - Harita (Tahmini)
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir (16/07/2014)
Doğu Ataşehir Migros'un yanındaki park. Gece 21:00'den sonra faal. Oldukça güzel bir park. Özellikle aksamları hava kararınca banklarda oturan gaylere rastlamanız mümkün. elit tipler takılıyor. .

Bostancı Sahili  - Harita
Bostancı iskelesinin Maltepe yönüne doğru sahil boyunca uzanan parklar. Özellikle yaz akşamları çok dikkatli gözlemlemek kaydı ile ilgili kişilerle tanışmak mümkündür.

Dudullu Parkı
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir
"Dudullu Merkez Parkı, Eski Kapanan Barem Market Karşısı. Şahsen gittiğim bir park arabayla içeriye girebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra sola ilk dönüş yapıp 200 metre ilerleyin solunuzda kalan alt bölge araçlarla kaplı çark alanı ağaçlardan dolayı gölgelik bir yer." (22/03/2016)

Kadıköy Parkı ve Sahili  -
Eski iskeleden mendireğe doğru olan bölge ve civardaki sahildeki parklar, özellikle akşam ve geç saatlerde. Haldun Taner Konservatuar binasının arka çaprazındaki iki cadde ortasında kalan küçük parkta da bazen birileri ile tanışmak mümkün. Normalde akşamları ve gece saatlerinde hareketli, ama pazar günleri gündüz de bir şeyler olabilir

Kartal Sahili
Özellikle yat limanını geçtikten sonraki taşlarla kaplı bölge olmak üzere feribot iskelenin her iki tarafındaki ıssız alanlar. Çok belirgin bir şekilde olmasa da daha çok yaz akşamları. Geç saatlerde oldukça dikkatli olunması gereken yerlerden.

Kavacık Parkı - Fatih Sultan Mehmet Cd   - Harita (tahmini)
Bir site ziyaretçisi tarafından aşağıdaki şekilde bildirilmiştir (19/05/2016)
"Kavacık Fatih Sultan Mehmet Caddesi, Burger King'in karşı çaprazı, DeFacto'nun yanındaki park. Haftaiçi 22:00 den sonra cuma ve cumartesi 24:00 da bile gelenler oluyor.Yer Medipol ve Kavacık lojistik okullundan sonra oluştu,. Gündüz ve akşam vakti aile parkı hafta içi ve pazar saat 22:00dan sonra gelenler oluyor. Cuma cumartesi daha geç gelenler oluyor. Çok popüler ve pis bir yer değil temiz tadında tanışmak için gitmeye değer."

Maltepe Parkı - Harita
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir (30/09/2013)
Maltepe merkez cami karsındaki park. Aksam saat 3 den sonra arkadaş aramaya gelen genellikle olgun tipler oluyor . Caminin yan tarafı ve karsısındaki alanda dolaşanlar olur. Çok aşırı bir kalabalık yok.

Maltepe Sani Malaz Parkı - Harita
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir (30/08/2015)
Genç gaylar orada gunduz bile gezinmektedir. Şaşırtıcı bir mekan. Aile parkı gibi gözükse de akşam belli bir saatten sonra gaylarin gizli mekanı. Yeni keşfettim.

Pendik Sahili
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir (25/10/2013)
Haftanın her günü olmakla beraber cuma cumartesi akşamları daha yoğun. Özellikle balık pazarının sahil yoluna bakan çevresi. Ayrıca İDO İskelesinden başlayarak kaynarcaya kadar olan sahil yürüyüş kısmı, gün içindede hareketlilik olmasına rağmen akşam ailelerin ve dolaşmaya çıkanların el etek çekmesiyle sahil kısmı gaylere kalıyor. özellikle kaynarca tarafında kalan bölge de akşam saatlerinde her gün arayış yapanlara yada muhabbete toplanan gay gruplara rastlamak mümkün. haftanın her günü dolu birilerine rastlamak mümkün olmasına rağmen cuma cumartesi akşamları daha da fark edilir oluyor. genelde art niyetli tiplere pek rastlanmasa da dikkatli olmakta fayda var. Amacı sadece alkol almak olan yalnız tiplerde var. Muhabbet kurmaya çalışırken bunlara dikkat etmekte fayda var".

Ümraniye Çakmak Mh. Parkı - Harita (tahmini)
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir
"Ümraniye'den Çakmak Köprüsüne gelmeden Samanyolu Cad başında olan park. Aşağıya doğru inildiği zaman birileriyle karşılaşabilirsiniz Genelde olgun tipler var, ki zaten genç olanlara fazla güvenilmiyor. Araba ile parkın yanında durabilirsiniz. Akşamları sakin bir yer" (22/03/2016)

Üsküdar Turyol Parkı - Harita
Hacıbaba Parkı diye de bilinen Üsküdar vapur iskelesinin sağındaki Turyol Beşiktaş motorlarının kalktığı yerden sonra başlayan park. Oldukça güzel bir park. Gezinti yerleri var ve Beltur da çay sohbetleri yapılabilir. Yaz akşamları daha canlı olur..Çok belirgin bir ortam yoktur.



Gay Bar ve Kulüpler Cafe & Restoranlar Gezinti / Çark Alanları Plajlar ve Yüzme Bölgeleri Hamam, Spa ve Sinemalar Alışveriş ve Güzellik Merkezleri


 

Önemli Linkler

İstanbul
LGBT HARİTA

Cep Telefonu Uyumlu İstanbul Gay Mekanlar Haritası

Tıklayın
İstanbul
ETKİNLİKLER

Gay Partiler, İstanbul Onur Yürüyüşü bilgileri ve her türlü LGBT Etkinlikler

Tıklayın
Türkiye
LGBT HABER

Türkiye çapında LGBT içerikli önemli siyasal ve magazin haberleri

Tıklayın
Türkiye
DİĞER ŞEHİRLER

Diğer önemli şehirleri kapsayan Türkiye gay mekanlar rehberi

Tıklayın

KATKIDA BULUN

Sayfalarımız yer alan mekanlar ve bilgiler zaman içinde değişmiş olabilir, bizim yorumlarımız kişisel yada yetersiz olabilir. Web sitemizde yer alan mekan ve diğer yerler ile ilgili yorumlarınızı ve gerekiyorsa düzeltmelerinizi bize yollayarak sitemizi daha iyi hale getirmemize yardımcı olabilirsiniz. ayrıca tartışma sayfamıza katılabilir, Facebook sayfamızı takip edip yorum yollayabilir, bizi kaçırdığımız LGBT dostu etkinliklerden haberdan edebilirsiniz.