İstanbul Eşcinsel Gezinti Bölgeleri

Istanbul Gay Mekanlar Rehberi


 


Park ve Gezinti Yerleri (İstanbul Avrupa yakası)


LGBT+ argosunda "çark yeri" de denilen bu tür yerler eşcinsel bireylerin en çok dikkatli olması gereken yerlerdir. Bu tür yerlerin hemen hemen hepsine soyguncular ve diğer kötü niyetli kişiler de takılır. Eşcinsel bireylerin cinsel zaaflarından yararlanan, LGBT+ bireylere karşı oluşmuş toplumsal baskıyı da arkalarına alan bu kişiler gözlerine kestirdikleri kişileri soymak için fırsat kollarlar. Üstelik zaman zaman bu gibi yerlere eşcinsel bireylere gruplar halinde saldırılar düzenleyen homofobik ergen çetelerinin dadandığı da olmaktadır. O yüzden bu gibi yerlere giden arkadaşlarımızın oldukça seçici olmalarını; üzerlerinde fazla para, pahalı cep telefonu ve diğer değerli eşyalarını bulundurmamalarını önermekteyiz.

Dikkat: Burada adı geçen yerlerde herhangi bir ilişki yaşanmaz. Buralar toplum tarafında dışlanan LGBT bireylerin kendileri gibi olan diğer insanlarla bir araya gelip kaynaştıkları yerlerdir. Bu ve benzeri anlama gelebilecek yorumları dikkate almayınız.

Taksim Gezi Parkı  - Harita
Eski havasını kaybetmesine rağmen Taksim parkı hala İstanbul'un popüler açık hava gay mekanı sayılabilir. Günün her hangi bir saatinde birileri ile tanışabilirsiniz ama özellikle akşam saatleri ve hafta sonları daha faal. Tanıştığınız kişilere özellikle dikkat etmeniz gereken bir yer. Tanıştıkları eşcinselleri soymak için takılan bir gurup dışında madde bağımlılarının da sık sık dolaştığı bir yer olduğu için üzerinizde fazla değerli eşya ve para ile gitmemenizde fayda var. Bunları bilerek takıldığınız taktirde parkın merkezi yerleri güvenli bile sayılabilir.

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi
Taksim'i bölgede bulunan gay mekanlara bağlayan bu ünlü meydanın çevresinde ve cadde boyunca yürüyüş yaparken her an bir LGBT birey karşınıza çıkabilir. Özellikle geç saatlerde meydanın Tarlabaşı caddesine yakın kısmında bulunan taş oturakların olduğu zemini yükseltilmiş bölgede göçmen translar ve rentboylar da dahil pek çok LGBT birey karşınıza çıkabilir.

Fatih Saraçhane Parkı  -  Harita
Saraçhane köprüsünün üstündeki parklardan özellikle Aksaray tarafında bulunan Medikal Park Hastanesinin önünde yer alan, resmi adın pek bilinmemekle birlikte "Arkeoloji parkı" olan Ayios Polyeuktos Kilisesi'nin yıkıntılarını için alan park. Eşcinseller arasında daha çok Fatih parkı olarak bilinen bu park özellikle dikkatli olunması gereken arkadaş arama yerlerinden biridir. Gece geç saatlere kalınması pek tavsiye edilmez. Pazar gündüz ve akşam erken saatlerinde daha düzgün kişilerle tanışmak mümkün. 2016 yılının ortalarında bu alandaki banklar tamamen kaldırıldığı için etraftaki diğer parklar eşcinsel buluşma alanı olarak kullanılmaya başlanmış, parkın eski havası kalmamıştır. 

Aksaray Muratpaşa Parkı  -  Harita
Aksaray Metro durağının Vatan caddesine göre karşısında bulunan park. Yusufpaşa tramvay durağına da çok yakın. Saraçhane Parkının banklarının sökülmesi ile eski havasını kaybetmesi üzerine özellikle 2016 yılından beri bu park bu bölgenin eşcinsel buluşma noktalarından biri haline geldi. Tam merkezde olması ve içinde ve etrafında bulunan çay bahçelerinden dolayı oldukça kalabalık olan parka aileler, hetero erkekler ve başta Suriyeli olmak üzere Arap ülkelerinden gelen göçmenler de takılmaktadır. O yüzden gözle görünür bir gay atmosferi yok parkın.  Yaz aylarında ve geç saatlerde daha hareketli olmakta. Hemen yakınında bulunan Durak Pub'dan dolayı olsa gerek genelde erkeksi, bear tarzı yada gizli eşcinsel erkekler takılmakta.  Canlı ortamı yanında oldukça bakımlı, rengarenk çiçeklendirilmiş olan park eşcinsel buluşma mekanı olmasına bakmaksızın da hoşça zaman geçirebileceğiniz bir yer.

Ortaköy Sahili - Harita
Özellikle yaz akşamları burası İstanbul'da küçük bir Bodrum havasında. Pazar günleri daha faal. Belirgin bir gay ortamı olmamakla birlikte gay-dostu bir havası olduğu söylenebilir.

Sultanahmet Parkı  
Daha çok tramvay durağının arkasındaki küçük parkta akşamları erken saatlerde, az da olsa bir hareketlilik görülebilir. Bir de Işık gösterisi yapılan oturakların arka tarafında, Arasta Pazarı'nın üst kısmındaki bölge de de zaman zaman birilerine rastlamak olasıdır.

Topkapı Surları - Harita
Topkapı surları ile Panorama 1453 müzesinin arasında kalan bölge. Parkın ana caddeye yakın tarafındaki yuvarlak havuz civarında ve surların ana caddeye yakın taraflarında sık sık erkek eşcinsellere rastlamak mümkün. Çoğunluk olmasalar da burada olgun, erkeksi ve ayı tarzı eşcinsellerle tanışabilirisiniz. Devamlı hırsız, evsiz ve şarapçıların bulunduğu bölgede çok dikkatli olmakta fayda var. İyice ıssızlaştığı için akşam karanlığından sonra kesinlikle fazla dolaşılmaması gereken bir bölgedir. Zaman zaman civar semtlerde oturan gençlerin grup halinde burada gezinen kişilere saldırdıkları yada gasp ettikleri de duyulmaktadır.
Avrupa Yakası Ziyaretçiler tarafından bildirilen diğer yerler(A'dan Z'ye)


Bahçeşehir Belediye Parkı Harita

Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir (02/07/2014)
Bahçeşehir Belediyesi'nin önündeki park. 3. Caddedeki Mc. Donald's ın sokağına girerseniz tam karşınıza çıkar. Bahçeşehir Migros'un bitişiğindedir. Park içinde banklarda oturan insanlara dikkat ederseniz anlarsınız. Çok güvenli bir ortam özellikle akşam 22.00 ile 02.00 arası ağırlıklı gençler var nadiren de olsa orta yaşlı kişiler takılır. Kesinlikle tavsiye ederim çok güvenli ve maganda tipler hiç yok denecek kadar az.

Ek Yorumlar:
"Merhabalar Bahçeşehir belediye parkı sizin dediğiniz gibi gay çark alanı değil galiba... ben her aksam bu parka uğramaktayım ve bir arkadaşa denk gelemedim" (12 Eylül 2018)

Bağcılar 100. Yıl Köprüsü Civarı - Harita
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir (29/06/2009)
"Yüzyıl köprüsünün Bağcılar tarafı yol kenarı iki köprü arası yeşillik alan. Esenler Bağcılar sınırında. Gay'lerin sıkça takıldığı genellikle erkeksi tiplerin görülebileceği, bazen kötü niyetli insanların da takıldığı yer dikkat edilmesi gereken bir yer.

Bağcılar Ebubekir Parkı - Harita
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir (Ağustos 18 2018)
Bulunduğu Akşam 8 den sonra gay arkadaşların yoğun olduğu bir bölge. Civarındaki ağaçlık alanda sürekli birilerine rastlamak mümkün.

Cebeci Parkı, Sultangazi - Harita
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir (19/04/2009)
Cebeci ve Gazi mahallesi kıyısı. Bear (Ayı) Ağırlıklı. Herkes normal görünür ama biraz dikkat ederseniz anlarsınız.

İlave yorumlar:
"Esentepe ve Cebeci arasında Sultangazi. Tanışmak ve konuşmak için çok uygun ve güzel bir yer (25/02/2011)
"Cebecide yeni yapılan lunaparkın çevresindeki boş arazide öğleden sonra bear ağırlıklı gaylar belirmektedir. Zaten anlarsınız" (23 Mart 2011)
"Burası açık geylerin takıldığı yerlerden biridir çok rahat hareket eden tipler e rastlayabilirsiniz daha çok orta yaşın üstündeki geyler takılır. Hafta içi 13:00-21:00, hafta sonu 10:00-21:00 saatleri arasında. Halk ekmek fabrikasının tarafındaki havuzlu şelalenin etrafında tur atarlar İstanbul'un her yerinden geyler buraya takılmaktadır." (07 Ocak 2012)

Sefaköy Atatürk Parkı - Harita
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir (29/07/2012)
"Küçükçekmece Sefaköy Atatürk parkı. Sefaköy metrobüs durağının yanı. Belediyenin yan tarafındaki park her akşam 8 den gece 3 e kadar doludur. Fazla belirgin takılmamakta fayda var. Küçükçekmece Sefaköy belediye binasının hemen yakınındaki çok da büyük olmayan bir parktır." 

Sultangazi Merkez Parkı
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir (07 Ocak 2012)
"Sultangazi camii durağındaki park. Bu parka ayı karakterli, genellikle gizli geyler takılır. Gaziosmanpaşa ve Bayrampaşa civarından gelen geyler burada toplanır. Ayrıca dışarıdan gelen olgun ve yaşlı geyler de takılır. Çok sakin bir yerdir. Dikkatle bakılırsa ilgilenen kişiler anlaşılabilir. "

Anadolu Yakası Eşcinsel Gezinti Bölgeleri (A'dan Z'ye)

Dikkat: Burada adı geçen yerlerde herhangi bir ilişki yaşanması söz konusu değildir. Buralar toplum tarafında dışlanan LGBT bireylerin kendileri gibi olan diğer insanlarla bir araya gelip kaynaştıkları yerlerdir. Bu anlama gelebilecek yorumları dikkate almayınız. 


Ataşehir Parkı - Harita (Tahmini)
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir (16/07/2014)
Doğu Ataşehir Migros'un yanındaki park. Gece 21:00'den sonra faal. Oldukça güzel bir park. Özellikle aksamları hava kararınca banklarda oturan gaylere rastlamanız mümkün. elit tipler takılıyor. .

Bostancı Sahili  - Harita
Bostancı iskelesinin Maltepe yönüne doğru sahil boyunca uzanan parklar. Özellikle yaz akşamları çok dikkatli gözlemlemek kaydı ile ilgili kişilerle tanışmak mümkündür.

Dudullu Parkı
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir
"Dudullu Merkez Parkı, Eski Kapanan Barem Market Karşısı. Şahsen gittiğim bir park arabayla içeriye girebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra sola ilk dönüş yapıp 200 metre ilerleyin solunuzda kalan alt bölge araçlarla kaplı çark alanı ağaçlardan dolayı gölgelik bir yer." (22/03/2016)

Kadıköy Parkı ve Sahili  -
Eski iskeleden mendireğe doğru olan bölge ve civardaki sahildeki parklar, özellikle akşam ve geç saatlerde. Haldun Taner Konservatuar binasının arka çaprazındaki iki cadde ortasında kalan küçük parkta da bazen birileri ile tanışmak mümkün. Normalde akşamları ve gece saatlerinde hareketli, ama pazar günleri gündüz de bir şeyler olabilir

Kartal Sahili
Özellikle yat limanını geçtikten sonraki taşlarla kaplı bölge olmak üzere feribot iskelenin her iki tarafındaki ıssız alanlar. Çok belirgin bir şekilde olmasa da daha çok yaz akşamları. Geç saatlerde oldukça dikkatli olunması gereken yerlerden.

Kavacık Parkı - Fatih Sultan Mehmet Cd   - Harita (tahmini)
Bir site ziyaretçisi tarafından aşağıdaki şekilde bildirilmiştir (19/05/2016)
"Kavacık Fatih Sultan Mehmet Caddesi, Burger King'in karşı çaprazı, DeFacto'nun yanındaki park. Haftaiçi 22:00 den sonra cuma ve cumartesi 24:00 da bile gelenler oluyor.Yer Medipol ve Kavacık lojistik okullundan sonra oluştu,. Gündüz ve akşam vakti aile parkı hafta içi ve pazar saat 22:00dan sonra gelenler oluyor. Cuma cumartesi daha geç gelenler oluyor. Çok popüler ve pis bir yer değil temiz tadında tanışmak için gitmeye değer."

Maltepe Parkı - Harita
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir (30/09/2013)
Maltepe merkez cami karsındaki park. Aksam saat 3 den sonra arkadaş aramaya gelen genellikle olgun tipler oluyor . Caminin yan tarafı ve karsısındaki alanda dolaşanlar olur. Çok aşırı bir kalabalık yok.

Maltepe Sani Malaz Parkı - Harita
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir (30/08/2015)
Genç gaylar orada gunduz bile gezinmektedir. Şaşırtıcı bir mekan. Aile parkı gibi gözükse de akşam belli bir saatten sonra gaylarin gizli mekanı. Yeni keşfettim.

Pendik Sahili
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir (25/10/2013)
Haftanın her günü olmakla beraber cuma cumartesi akşamları daha yoğun. Özellikle balık pazarının sahil yoluna bakan çevresi. Ayrıca İDO İskelesinden başlayarak kaynarcaya kadar olan sahil yürüyüş kısmı, gün içindede hareketlilik olmasına rağmen akşam ailelerin ve dolaşmaya çıkanların el etek çekmesiyle sahil kısmı gaylere kalıyor. özellikle kaynarca tarafında kalan bölge de akşam saatlerinde her gün arayış yapanlara yada muhabbete toplanan gay gruplara rastlamak mümkün. haftanın her günü dolu birilerine rastlamak mümkün olmasına rağmen cuma cumartesi akşamları daha da fark edilir oluyor. genelde art niyetli tiplere pek rastlanmasa da dikkatli olmakta fayda var. Amacı sadece alkol almak olan yalnız tiplerde var. Muhabbet kurmaya çalışırken bunlara dikkat etmekte fayda var".

Ümraniye Çakmak Mh. Parkı - Harita (tahmini)
Bir site ziyaretçisi tarafından bildirilmiştir
"Ümraniye'den Çakmak Köprüsüne gelmeden Samanyolu Cad başında olan park. Aşağıya doğru inildiği zaman birileriyle karşılaşabilirsiniz Genelde olgun tipler var, ki zaten genç olanlara fazla güvenilmiyor. Araba ile parkın yanında durabilirsiniz. Akşamları sakin bir yer" (22/03/2016)

Üsküdar Turyol Parkı - Harita
Hacıbaba Parkı diye de bilinen Üsküdar vapur iskelesinin sağındaki Turyol Beşiktaş motorlarının kalktığı yerden sonra başlayan park. Oldukça güzel bir park. Gezinti yerleri var ve Beltur da çay sohbetleri yapılabilir. Yaz akşamları daha canlı olur..Çok belirgin bir ortam yoktur.

 

İstanbul Gay Dostu Oteller

Gay Dostu Oteller
Ne yazık ki, İstanbul'da yerli müşterilere yönelik gay dostu olan herhangi bir otel bulunmamaktadır. Ancak dünyanın en büyük otel rezervasyon sistemlerinden biri olan Agoda ile yaptığımız anlaşma ile artık İstanbul'daki bütün otelleri bir arada görebilecek, fiyatına, kalitesine ve konuk puanlamasına göre sıralayabilecek ve ücretsiz iptal seçenekleri ile anında rezerve edebileceksiniz
Tüm İstanbul Otelleri İçin Buraya TıklayınGay Bar ve Kulüpler Cafe & Restoranlar Gezinti / Çark Alanları Plajlar ve Yüzme Bölgeleri Hamam, Spa ve Sinemalar Alışveriş ve Güzellik Merkezleri

Önemli Linkler

İstanbul
LGBT HARİTA

Cep Telefonu Uyumlu İstanbul Gay Mekanlar Haritası

Tıklayın
Türkiye
DİĞER ŞEHİRLER

Diğer önemli şehirleri kapsayan Türkiye gay mekanlar rehberi

Tıklayın
Seyehat
İSTANBUL TURLARI

Hergün deparlı günübirlik İstanbul turları

Tıklayın
Konaklama
İSTANBUL OTELLERİ

Ey iyi fiyat garantisi ile online İstanbul Otelleri

Tıklayın
Hamamlar
İSTANBUL HAMAMLARI

Istanbul sauna, banyo ve hamamları rehberi

Tıklayın
Takip Et !
FACEBOOK

Güncel LGBT etkinlikler için sayfamızı beğenin

Tıklayın

KATKIDA BULUN

Sayfalarımız yer alan mekanlar ve bilgiler zaman içinde değişmiş olabilir, bizim yorumlarımız kişisel yada yetersiz olabilir. Web sitemizde yer alan mekan ve diğer yerler ile ilgili yorumlarınızı ve gerekiyorsa düzeltmelerinizi bize yollayarak sitemizi daha iyi hale getirmemize yardımcı olabilirsiniz. ayrıca tartışma sayfamıza katılabilir, Facebook sayfamızı takip edip yorum yollayabilir, bizi kaçırdığımız LGBT dostu etkinliklerden haberdan edebilirsiniz.