İstanbul Gay Dostu Plajlar

Istanbul Gay Mekanlar Rehberi


 


İstanbul'da Eşcinsellerin Takıldığı Plajlar

İstanbul'da gözle görünür bir eşcinsel plajı olmamakla beraber İstanbullu eşcinsellerin daha çok tercih ettiği plajlar ve sahil bölgeleri şunlardır:

Adalar Plajları
Kınalıada vapur iskelesinden inince sağ tarafa doğru sahil boyunca 15-20 dakika yürürseniz yokuş yukarı çıkan Fazıl Ahmet Aytaç sokak üzerindeki 47-49 numaralı binaların karşısında patika merdivenlerden aşağı sahile inip, sola doğru denize bata çıka bir 10-15 dakika daha yürüyerek Adaların en tercih edilen gezinti yeri olan "erkekler plajı" da denilen bölgeye ulaşabilirsiniz. Sahili çakıllı olan bölgede deniz genellikle temiz ancak zeminde midye ve sert taşlar olduğu için iskele civarındaki dükkanlarda satılan lastik deniz ayakkabılarından almanız önerilir. Issız bir bölge olduğu için biraz dikkatli olmakta fayda var. Son yıllarda bu plaja takılanlara saldıran serserilerin olduğu da duyulmaktadır. Kınalıada'daki plaj dışında diğer adalardan özellikle Burgaz adanın arka tarafındaki Madam Marta Koyu''nu geçtikden sonraki nispeten sakin ve ıssız olan sahil bölgesi de tercih edilen plajlardandır. Büyük Ada ve Heybeli Ada'nın ıssız kayalık ve plaj bölgelerini de deneyebilirsiniz.

Sarayburnu Sahili
Topkapı Sarayının aşağı tarafındaki genelde varoşlardan gelen gençlerin denize girdiği kayalık bölge. Sirkeciden giderseniz Gülhane parkının sahil tarafındaki giriş kapısını geçtikten sonra bir 10 dakika kadar daha yürüyerek ulaşabilirsiniz. Özellikle yoğun bir bölge olmamakla birlikte Sarayburnu ile Cankurtaran arasındaki yol boyunca surların ayakta kaldığı sahil bölgesi tavsiye edilebilir. Fazla belirgin olunmaması, şarapçılardan ve kalabalık gruplardan uzak durulması ve fazla değerli eşyalarınızla gidilmemesi tavsiye olunur.

Florya Güneş Plajı - Haritada Gör
Özellikle pazar günleri faal olan ve daha çok varoşlardan gelen gençlerin tercih ettiği bir plajdır. Buraya 2 km kadar uzaklıktaki Menekşe Plajı da denenmeye değer. Tabii plajın eski müdavimleri tarafından tacize uğrama riskini de hatırınızda bulundurun.

Rumelifeneri Ketendere Plajı
Burası bir site ziyaretçisi tarafından şu şekilde bildirilmiştir:
"Sarıyer, Rumelifeneri'nden sonra Ketendere plajının ilerisi kayalık bölge. Denize de girebilirsiniz" (Temmuz 2007)
Not. Ketendere Körfezinin üst tarafında Istanblue Evleri bulunmaktadır.
İstanbul'da Denize Girilebilen Diğer Plajlar
Dört bir tarafı denizle çevrili olmasına rağmen aşırı nüfusun getirdiği deniz kirliliğinden dolayı İstanbul'da denize girilebilecek yer sayısı iyice azalmıştır. Hala denize girmenin mümkün olduğu plaj ve sahil kesimleri şunlardır:


Avrupa yakasındaki plajlar:

Kilyos Halk Plajı - Haritada Gör
Kilyos merkeze indiğinizde sol tarafta bulunan plaj serisinin ilki. Halk plajı olmasına karşın girişi ücretlidir. İstanbul'da hafta sonu özellikle deniz ve plaj aktiviteleri için en çok tercih edilen beldelerden birisi. Kilyos'un merkezinde bulunan Kilyos Halk Plajı özellikle yaz aylarında hafta sonları tatilcilerle dolup taşıyor. Güzel kumsalı ile çevre tesisleri ile her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Kilyos Halk Plajı kilometrelerce sürmekte ve oldukça geniş bir kumsala sahip. Günübirlik deniz ve plaj ve keyfi için ideal.

Kilyos Özel Plajları
Kilyos; İstanbul'da hafta sonu özellikle deniz ve plaj aktiviteleri için en çok tercih edilen beldelerden birisi. Kilyos'ta eşcinsellere özelikle tavsiye edilebilecek olan plaj 2016 yazında, Super Fabric ve X Large Kulüplerinin eski işletmecisi tarafından işletilen High Beach Club'dır  High Beach sadece plaj olarak değil Facebook sayfalarından takip edebileceğiniz geç saatlerde düzenlediği after-beach parti ve organizasyonlarla da dikkat çekmekte. Kilyos'taki diğer belli başlı özel Plajlar: Solar Beach, Burç Beach, Seanergy Beach, Non-stop Beach, Dalia beach, Tirmata Beach ve Golden Beach Club. Şehrin yorucu temposundan bir gün olsun uzaklaşmak, denizin ve yazın tadını çıkartmak isteyenler için İstanbul'da özellikle Kilyos bölgesinde denize girilecek temiz deniz ve plajlar var.

Florya Güneş Plajı
Adres: Florya Tren İstasyonu Karşısı / Florya - Haritada gör
Florya Güneş Plajı 800 m. uzunluğundaki iki bölüm olarak hizmet veriyor. Florya Güneş Plajı'nda 2 adet cankurtaran kulesi, 1500 adet sezlong, 1500 adet şemsiye, 42 adet WC, 234 adet soyunma kabini, 48 adet duş, 1 güvenlk kabini, 2 adet büfe, 228 adet emanet dolabı ve 300 araçlık otopark alanı bulunuyor. Yaz aylarında İstanbullar için serin bir tatil köşesi olan Güneş Plajı'nda plaj voleybolu ve müzik yayını da ayrıca mevcut. Plajda, rutin olarak her gün güvenlik ve temizlik işleri yapılıyor.

Florya Menekşe Plajı
Adres: Küçükçekmece Gölü Yanı, Menekşe, Florya - Haritada Gör
Florya Menekşe Plajı 620 metre sahil şeridine sahip, 200 adet şezlong, 200 adet şemsiye, 2 adet cankurtaran mobosu, 3 adet cankurtaran kulesi, 10 cankurtaran personeli, 1 kurtarma botu, 1 ambulans, 12 adet tuvalet, 8 adet soyunma kabini, 5 adet duş, 1 adet güvenlik kabini, 1 adet büfe ve 300 araçlık otoparkı bulunuyor. Florya Menekşe Plajı, ücretsiz hizmet veriyor.


Yeşilköy Çiroz Plajı
Adres: Yeşilköy Mahallesi / Bakırköy - Haritada Gör
Yeşilköy Çiroz Halk Plajı iki bölümden oluşuyor ve iki koy şeklinde. Plaj toplam 660 metre uzunluğunda, 500 adet şezlong ve 500 adet şemsiye, 2 cankurtaran kulesi, 12 cankurtaran personeli, 1 kurtarma botu, 1 ambulans, 2 büfe, 80 soyunma kabini, 228 adet emanet dolabı, 20 adet tuvalet kabini, 12 duş, 2 adet voleybol sahası, 1 adet mini futbol sahası, 19 adet yuvarlak oturma grubu, 660 metre deniz bariyeri yer alıyor. Çevre aydınlatmasının bulunduğu plajda müzik yayını da yapılıyor.

Anadolu yakasındaki plajlar:

Caddebostan Plajı-1:
Yaklaşık 500 metre uzunluğundaki plajda, 500 adet şezlong ve 300 adet şemsiye, 1 adet cankurtaran kulesi, 6 cankurtaran personeli, 1 adet WC, 18 adet soyunma kabini, 8 adet duş, 1 adet güvenlik kabini, 2 adet büfe bulunuyor. Bu imkanlara rağmen, bunların hiçbirini bulmak mümkün olmuyordu. Daha çok Ümraniye, Sancaktepe ve Sultanbeyli gibi ilçelerden akın akın gelen gruplar, plajda çok yoğun bir kalabalık oluşturuyordu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl hizmete açılan Caddebostan-1 Plajı’nın aşırı yoğunluk nedeniyle ücretli hale dönüştürülmesi, bu plajda doluluğun yüzde 80 oranında azalmasına, hizmet kalitesinin ise bir hayli yükselmesine neden oldu. Sahilin yürüyüş yolunda, Büyük Kulüp’ün hemen altında yer alan Caddebostan Plajı’nda normal giriş ücreti 10 TL, indirimli öğrenci girişi ise 5 TL olarak belirlenmişti. Caddebostan'ın her 3 plajında da müzik yayını yapılıyor ve 1 adet zodyak kurtarma botu ve ambulans bekletiliyor.

Caddebostan Plajı -2:
300 m. sahil bandı, 500 adet şezlong, 500 adet şemsiye, 1 adet cankurtaran mobosu, 1 adet cankurtaran kulesi, 6 cankurtaran personeli 1 adet WC, 16 adet soyunma kabini, 8 adet duş, 1 adet güvenlik kabini, 2 adet büfe bulunuyor. Plaj, ücretsiz hizmet veriyor.

Caddebostan Plajı-3:
250 m. sahil bandı, 100 adet şezlong, 100 adet şemsiye, 1 adet cankurtaran kulesi, 6 cankurtaran personeli, 1 adet WC, 10 adet soyunma kabini, 4 adet duş, 1 adet güvenlik kabini, 1 adet büfe bulunuyor. Plaj, ücretsiz hizmet veriyor

Poyrazköy Plajı -: Haritada gör
Poyrazkoy plaji İstanbul boğazının çıkışında yer alan bu yer güzel plajıyla, durgun sularıyla insanları mest ediyor. Poyrazköy, Anadolu yakasında, Boğazın sonlarında yer alan bir yerde. Giriş yaptığınızda şezlong ve şemsiye bulabilirsiniz. Poyrazköy son günlerde 3.köprü konuları ile çok gündeme geldi. Aslında Poyrazköy güzel plajı ve istanbula yakınlığı ile hafta sonu denize girmek için tercih edilebilecek bir yer. Liman olduğu için yer yer kirlilik görebilirsiniz ama genel olarak temiz sayılır.

Beykoz Küçüksu Plajı:
Beykoz Küçüksu Plajı, İstanbul boğazında boğaz köprüsü manzarasıyla, 300 kişiye denize girme ve güneşlenme olanağı sunmaktadır. 300 metre uzunluğundaki plajda, 200 adet şezlong, 200 adet şemsiye, 1 cankurtaran kulesi, 5 cankurtaran personeli, 1 kurtarma botu, 1 ambulans, 1 büfe, 4 adet lavabo, 10 soyunma kabini, 78 adet soyunma dolabı, 8 tuvalet, 1 adet 6 kişilik açık duş yeri mevcut.
Adres: Küçüksu / Beykoz

Ayazma Plajı (Şile Halk Plajı):
Adres: Merkez, Şile / İstanbul - Haritada gör
Şile, yaklaşık 10 km.lik bir kumsala sahiptir. Şile'nin kumsal olarak 3 plajı bulunmaktadır. Bunlardan ilki Şile'nin giriş tarafında yer almakta, geniş ve kum bir plaj olan Şile Halk Plajı (Ayazma Plajı)'dır. Diğerleri Ağlayankaya ve Uzunkum Plajlarıdır. Şile Belediyesi bu yaz döneminde de her yıl olduğu gibi halkın güvenlik içinde denize girebilmesi için bir çok önlemi almış durumdadır. Oluşturulan cankurtaran ekiplerinin dağılımı ise şöyle: Ayazma Plajı: 35, Ağlayankaya Plajı:10, Uzunkum Plajı:20. 2 adet Ambulans her an göreve hazır olarak bekletilirken, Ambulans sayısı hafta sonları 4’e kadar çıkıyor. Ambulanslar; Ayazma, Ağlayankaya, Uzunkum ve Sofular plajlarında görev yapıyor.

Uzunkum Plajı - Aquabeach Club / Şile: -  Haritada Gör
Şile Uzunkum Plajı gayet büyük bir plaj, Şile’nin diğer plajlarına (halk plajları, ayazma, ağlayan kaya, kumbaba vs. ) nazaran daha tenha ve daha düzgün. Denizi de daha temiz. Şile Uzunkum plajı Şile plajları arasında denizi en temiz olanı, hiç yosun ve deniz anası yok, kumu da gayet güzel incekum, çakıl yok.Öncelikle plajın girişi tepe üzerinde ve araba ile girişte 10 TL otopark ücreti alınıyor. İçerisi baya dolu arabaya zar zor bir park yeri bulabilirsiniz. Tepeden aşağıya 2 dakikalık bir yürüyüş ile Aquabeach kapısından plaja giriş yapabilirsiniz. İster Aquabeach e ait yerde, isterseniz ücretsiz olan halk plajı tarafında denize girebilirsiniz. Deniz suyu gayet sıcak, ama tabi ki açık Karadeniz olduğundan dalgalı. Dalgalı denizde yüzmek yorucu olabiliyor çünkü dalgalarla boğuşmaktan yüzmeye fırsat bulamıyorsunuz. Ama dalgalarla oynamak ta gayet zevkli olabiliyor.

Kumbaba Plajı / Şile:
Kumbaba, Bizanslılar döneminde kum banyosu yapılan bir yer olarak bilinmekte ve bölgenin kumunun romatizmal hastalıklara da iyi geldiği söylenmektedir. Kumbaba kamping ve karavan alanına cüzi bir ücret ödeyerek arabanızı park etme imkanı mevcuttur. Kamping alanı hizmetleri olarak soyunma kabini, duş ve tuvaletler mevcut. Ayrıca fast-food tarzı kafeteryalar da bulunmakta.

Kaynak: http://www.guncelposta.com 

Plajlarla ilgili ayrıntılı bilgi için
 
 Gay Bar ve Kulüpler Cafe & Restoranlar Gezinti / Çark Alanları Plajlar ve Yüzme Bölgeleri Hamam, Spa ve Sinemalar Alışveriş ve Güzellik Merkezleri

 

Önemli Linkler

İstanbul
LGBT HARİTA

Cep Telefonu Uyumlu İstanbul Gay Mekanlar Haritası

Tıklayın
Türkiye
DİĞER ŞEHİRLER

Diğer önemli şehirleri kapsayan Türkiye gay mekanlar rehberi

Tıklayın
Seyehat
İSTANBUL TURLARI

Hergün deparlı günübirlik İstanbul turları

Tıklayın
Konaklama
İSTANBUL OTELLERİ

Ey iyi fiyat garantisi ile online İstanbul Otelleri

Tıklayın
Hamamlar
İSTANBUL HAMAMLARI

Istanbul sauna, banyo ve hamamları rehberi

Tıklayın
Takip Et !
FACEBOOK

Güncel LGBT etkinlikler için sayfamızı beğenin

Tıklayın

KATKIDA BULUN

Sayfalarımız yer alan mekanlar ve bilgiler zaman içinde değişmiş olabilir, bizim yorumlarımız kişisel yada yetersiz olabilir. Web sitemizde yer alan mekan ve diğer yerler ile ilgili yorumlarınızı ve gerekiyorsa düzeltmelerinizi bize yollayarak sitemizi daha iyi hale getirmemize yardımcı olabilirsiniz. ayrıca tartışma sayfamıza katılabilir, Facebook sayfamızı takip edip yorum yollayabilir, bizi kaçırdığımız LGBT dostu etkinliklerden haberdan edebilirsiniz.