İstanbul Transcinsel & Travesti Rehberi

Istanbul Gay Mekanlar Rehberiİstanbul'da Transseksüel & Travesti Bar ve Kulüpleri

Travesti ve transseksüel bireylerin takıldığı eğlence yerlerinin hemen hepsi Beyoğlu bölgesinde bulunmaktadır. Kaçınılmaz olarak görünür olmalarından dolayı toplum tarafından en çok dışlanan LGBT+ grubunu oluşturan trans bireylerin çoğunluğu yaşamlarını zorunlu seks işçiliği yaparak kazanmaktadır. İstisna bir kaç mekan dışında trans arkadaşlarımızın takıldıkları bar ve kulüplerin çoğu da ne yazık ki bu amaca yönelik, pavyon tarzı işletmelerdir. Yine aynı nedenden olsa gerek internet kullanımının ve LGBT arkadaş arama uygulamalarının yaygınlaşmasından sonra, önceki yıllarda 10'a yakın olan travesti ve trans ağırlıklı kulüplerin çoğu 2010'ların sonuna doğru kapanmış olup, şu an çalışmaya devam eden sadece 2-3 tane trans ağırlıklı eğlence mekanı kalmıştır. Bu mekanlar şunlardır:


Sahra Club (23:00-05:00)
Adres: İstiklal Cad. Sadri Alışık Sok. No: 40, Beyoğlu, İstanbul.
Web: Sahra Club (Mekana ait resim, video, harita ve yorumları görmek için tıklayın)
2007-2008 e kadar çok popüler olan, Cumartesi İstanbul'un varoşlarından gelen gençler tarafından tıka basa doldurulan mekan eski özelliğini ve kalabalığını tamamen kaybetti. Yazın korkunç bir havalandırma sorunu var. Devamlı müdavimi olan trans kadınlar yanında özellikle hafta sonları gelen nispeten "kezban" gençler, pasif gay'ler, ve CD'ler ile oldukça barok bir atmosferi var mekanın.


Trans Dostu Mekanlar

Transcinsel arkadaşlar ne yazık ki trans ağırlıklı mekanlar dışında gittikleri yerlerde pek hoş karşılanmamaktalar. Diğer bir deyişle, kendilerine ait içe kapalı gettolarına hapis olmak dışında çok fazla seçenekleri yok. O nedenle pek çok trans arkadaş için trans dostu mekanlar belki de trans ağırlıklı mekanlardan daha değerli toplumun diğer kesimleri ile iletişim kurabilmeleri açısından.  Bu tür mekanları bu kategoride listeleyeceğiz.  Yanlış anlamalara karşın bu bölümde yer alan mekanlardan bir kısmının sahiplerinin onayı olmadan sadece duyumlar üzerine sayfalarımızda listelenmiş olduğunu hatırlatmakta da fayda görmekteyiz.
Kapanan yada Eski Travesti Bar ve KulüplerBahriyeli Pub (23:00-04:00)
Dikkat: 2022 yılı itibarı ile bu mekan tamamen kapanmıştır.

Club 17
Bu kulüp Covid 19 döneminde kapanmıştır. Aynı yerinde yada başka yerde yeniden açılması durumunda buradan duyurulacaktır.

No Name (Prive) - Tarlabaşı Bulvarı, 28/A, Taksim, İstanbul.
Burası 2018 yılında kapanmış, yerinde başka bir isim ve tarzda bir kulüp açılmıştır.

1001 Marylin, Sıraselviler Caddesi.
Bu mekan artık trans kulübü olarak işletilmemektedir. .

Hengame; Sahne Sokak (Balık Çarşısı) No: 6 Galatasaray.
90'ların ortasında açılan bu kulüp 2010'lu yılların başında tarz değiştirmiştir. Artık trans kulübü olarak işletilmemektedir.

Cabare 33; Öğüt Sokak, Beyoğlu
Bu mekan artık trans kulübü olarak işletilmemektedir.

Pink Bar; Öğüt Sokak, Beyoğlu
Bu mekan artık trans kulübü olarak işletilmemektedir

Ege 96; Öğüt Sokak, Beyoğlu
Kulüp tamamen kapanmıştır.

Cumba ve Tekila.
Taksim meydanı yayalaştırma uygulaması sırasında yıkılan Taksim Parkının ana caddeye bakan tarafındaki, eski Taksim McDonald's'ın da yer aldığı tek katlı dükkanların sonuna doğru yan yana konumlanmış bulunan bu 2 kulüp 2000'li yılların sonuna doğru kapanmıştır.

Vat 69
Istanbul'un en eski travesti kulüplerinden biri olan Vat 69, yaklaşık olarak 2000'lerin başında kapanmıştır.


Travesti & Transseksüel Gezinti / Çark Bölgeleri ve Yaşam Alanları

Toplumun çoğunluğu tarafından dışlanan, rahat yaşayabilecekleri semt ve kiracı olarak da olsa kalacak ev bulmakta zorlanan trans ve travesti bireylerin İstanbul'da yaşadıkları yada daha fazla görünür olabildikleri bölgeler şunlardır.

*Kurtuluş, Pangaltı ve Tarlabaşı semtlerinin değişik cadde ve sokakları.

*Beyoğlu, Küçükbayram Sokağı ve az da olsa Şişli, Pangaltı'da bulunan Tay Sokak civarı

*Tarlabaşı Caddesi üzeri. Genellikle Taksim Meydanı ve Ömer Hayyam otobüs durağı arası caddenin Beyoğlu tarafı.

*Şişli - Harbiye arası Bomonti'ye doğru giden Abide-i Hürriyet Caddesi üzeri,

*Kadıköy E-5 mevki. Hareme doğru giderken tam Üsküdar sapağı sağındaki durak civarı. Bu bilgi site ziyaretçisi tarafından iletilmiştir. Doğruluğu kesin değildir (23 Mart 2011)

*Bağdat Caddesi ve civarı.

*Merter yolu cadde üzeri.


Travesti ve Transseksüel dostu İşletmeler.

Yasmin Estetik
Adres: Barbaros Bulvarı No:36 / 5 Balmumcu, Beşiktaş.(ATV Binası karşısı)
Web: Yasminpoliklinik.com/ & Facebook.com
Yasmin Estetik merkezi gerçek bir eşcinsel ve travesti dostu işletme olduğu gibi servisi kaliteli ve fiyatları da çok uygun. Cilt bakımı, akne tedavisi, lazer epilasyon gibi aklınıza gelebilecek her hizmeti sağlamaktalarNeoBod
Adres: Rumeli Cad. Baytar Ahmet Sok. No:2 Kat:4 Nişantaşı – İstanbul
Web: Neobod.com.tr & Facebook.com/
Lazer epilasyon, cilt bakımı, botox, dolgu, saç ekimi, saç bakımı gibi pek çok alanda faaliyet ve cana yakın sahibinin özellikle LGBT bireylere hizmet vermekten mutlu olacağını belirttiği Nişantaşı'nda merkezi konumda bulunan estetik merkezi. Fiyatları da oldukça uygun.

Man Wax
Adresi :İstiklal Cad. BüyükparmakkapI Sok. No:5 Kat:2 Beyoğlu - TAKSİM / İstanbul
Web : Man-wax.com 
Aktiviteler :Sir Ağda, manikür-pedikür, Faaliyet Saatleri :10:00 - 19:00
Yorumlar :"Mekan Sahibi Hülya hn, kesinlikle mükemmel bir bayan. Gay ve CD dostu bir mekan ve mekan sahibi, Müşteriler birbirleriyle karşılaşmadan özel hizmet alıyor. İnanılmaz kaliteli ve mükemmel hizmet veriyor. Müşterilerin çoğu Gay, CD ve DragQueen zaten".

Sipariş Ayakkabı
Web Adresi : Siparisayakkabi.com 
Sipariş üzerine bayan ayakkabısı üreten travesti ve transseksüel dostu bir firma.
Yorumlar : "merhaba 34 numaradan 44 numaraya kadar bayan ayakkabıları üretmekteyiz ve internet üzerinden tüm Türkiye'ye kargo teslim pazarlıyoruz ülkemiz de ne yazık ki 37 den max 41e kadar üretiliyor. Büyük numara üretenlerde fahiş fiyatlara satıyor. Bizim fiyatlarımız normal numaralar fiyatlarındadır. Ülkemizde 40 numara üzeri giyen ne kadar çok bayan varsa o kadar da gay ve travestiler var bu yüzden bütün sayfalarınızda yer almak istiyoruz (Eklenme tarihi: 03 Şubat 2011)

Sun Vital Solaryum
Adres: Valikonağı Caddesi Şair Nigar Sokak No.1, Kat 2 Nişantaşı / İstanbul
Web:  Facebook.com/SunVital
Trans ve gay dostu olmasının yanı sıra Nişantaşı'nda merkezi bir konumda yer alan bu işletmeyi uygun fiyatları nedeni ile de solaryum yaptırmak isteyen LGBT arkadaşlarımıza rahatlıkla önerebiliriz.. Deriden mağazasının olduğu binanın üst katında, girişi Valikonağı ile kesişen yan sokaktan Şok Marketin karşısına düşmektedir.

Trans Dayanışma Dernek ve Oluşumları


İstanbul LGBTİ

İstanbul LGBTİ̇ Dayanışma̧ Derneğĭi, 2007'den beri aktif çalışan, 2011'den bu yana da resmi bir dernek olarak faaliyetlerini sürdüren İstanbul'daki ilk trans odaklı sivil toplum girişimi olma özelliğini taşıyor. İstanbul LGBTİ̇, bir grup trans aktivist tarafından LGBTİ̇ bireylerin haklarını savunmak, ayrımcılık ve şiddetle mücadele etmek, hukuksal ve psikolojik destek sağlamak, yasal görünürlülük elde etmek ve nefret cinayetleri ile mücadele etmek gibi amaçlarla kuruldu.
Facebook.com/İstanbulLGBTİ

Trans Evi
Şubat 2013'te İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği tarafından açılan Trans Misafirhanesinin sayfasıdır. İİstanbul'da Tarlabaşı semtinde açılan misafirhane maddi zorluk yaşayan, sağlık durumu kötü̈ ve kalacak bir yeri olmayan transseksüellere, eşcinsellere ve savaş̧ mağduru LGBTİ mültecilere ev sahipliği yapıyor.
Facebook.com/Transevi

Pembe Hayat - Ankara
Oluşum Ankara merkezli olmakla birlikte zaman zaman İstanbul'da da diğer LGBT oluşumları ile ortak etkinlikler düzenlemektedir. Özelikle travesti ve transseksüellere yapılan baskılarla mücadele etmeyi amaçlayan ve yasal olarak kurulmu onaylanmış bir LGBT derneğidir.
Web: Pembehayat.org  & Facebook & YoutubeTrans Sosyal Medya Sayfaları


Toplumsal Destek Platformu
Trans ve cis kadınların sorunlarına yer veren Twitter sayfası
Web: Twitter.com / destplatformu

Travesti ve Transseksüel kadın Oluşumu
Trans kadınların sesi olmayı amaçlayan Facebook grubu.
Web: Facebook.com / GroupsTRANSCİNSEL HABER VE TARTIŞMA FORUMU
Gay Bar ve Kulüpler Cafe & Restoranlar Gezinti / Çark Alanları Plajlar ve Yüzme Bölgeleri Hamam, Spa ve Sinemalar Alışveriş ve Güzellik Merkezleri

 

Önemli Linkler

İstanbul
LGBT HARİTA

Cep Telefonu Uyumlu İstanbul Gay Mekanlar Haritası

Tıklayın
Türkiye
DİĞER ŞEHİRLER

Diğer önemli şehirleri kapsayan Türkiye gay mekanlar rehberi

Tıklayın
Seyehat
İSTANBUL TURLARI

Hergün deparlı günübirlik İstanbul turları

Tıklayın
Konaklama
İSTANBUL OTELLERİ

Ey iyi fiyat garantisi ile online İstanbul Otelleri

Tıklayın
Hamamlar
İSTANBUL HAMAMLARI

Istanbul sauna, banyo ve hamamları rehberi

Tıklayın
Takip Et !
FACEBOOK

Güncel LGBT etkinlikler için sayfamızı beğenin

Tıklayın

KATKIDA BULUN

Sayfalarımız yer alan mekanlar ve bilgiler zaman içinde değişmiş olabilir, bizim yorumlarımız kişisel yada yetersiz olabilir. Web sitemizde yer alan mekan ve diğer yerler ile ilgili yorumlarınızı ve gerekiyorsa düzeltmelerinizi bize yollayarak sitemizi daha iyi hale getirmemize yardımcı olabilirsiniz. ayrıca tartışma sayfamıza katılabilir, Facebook sayfamızı takip edip yorum yollayabilir, bizi kaçırdığımız LGBT dostu etkinliklerden haberdan edebilirsiniz.